Обсъждане в рамките на делегацията на ЕС в Кайро на пречки пред европейските фирми, които осъществяват износ за Египет

В БТПП постъпи информация за обсъдени въпроси по търговията между фирми от ЕС и Египет в рамките на редовното заседание на търговските съветници към посолствата на ЕС в Египет.Проведе се редовното заседание на търговските съветници към посолствата на ДЧ на ЕС в Египет в сградата на делегацията на ЕС в Кайро.

Съгласно дневния ред беше направена и презентация на инициативата “1st Cairo water Week” от г-н Айман Ад, мениджър програма за водни и енергийни ресурси към делегацията на ЕС в Кайро (приложено). Тя ще се проведе в периода 14-18.10 2018 г. в Кайро, под патронажа на Министерство на водните ресурси и иригацията на АР Египет и цели споделяне на успешни международни бизнес практики при управлението на водни ресурси и ефективното извличането на полза от тях и стимулиране на инвестиции за развитие на сектора. Допълнителна информация за инициативата може да се открие на сайта й: www.cairowaterweek.eg.

По раздел бизнес климат и достъп до пазара беше обърнато внимание, че на 19.06.2018 г. в Брюксел се е провела среща на Комисията по достъп до пазара, където са били обсъдени основните бариери пред износа на европейските компании за Египет (приложена таблица). Сред най-сериозните проблеми се открояват например изискването на египетските митници:

1. Декларациите от търговските камари (или отделни фактури), удостоверяващи произхода на стоки от страните от ЕС да бъдат подпечатвани и легализирани в съответните египетски посолства.

2. Легализация от съответните египетски посолства на сертификатите за произход на стоките от ЕС.

Това противоречи на нормативните регулации (приложен закон и наредба Circular No. (202) 2015), съгласно които компаниите от ЕС трябва да не бъдат обект на подобен легализационен режим. По отношение на първия казус, съгласно Circular No. 202 „вносителят или негов легален представител следва да подаде следните документи: декларация за стойността на операцията, заедно с първоначалната фактура на покупката на стоките, която да бъде акредитирана от съответната търговска камара”. При положение, че декларациите за произход често представляват на практика именно фактура, това изискване означава че реално се налага подпечатване на фактури, което не следва да бъде правено. Този въпрос е поставен от делегацията пред египетските митници, но оттам засега не предприемат мерки за прекъсване на тази практика. По отношение на втория казус за изискването сертификатите за произход или други документи, удостоверяващи произхода да бъдат легализирани в египетски посолства в чужбина, чл. 14 от приложения закон „Implement Import and Export Law Egypt” недвусмислено посочва, че за стоки с произход ЕС не трябва да се изисква сертификат за произход, който да бъде легализиран. Въпреки това, някои от египетските вносители, които работят с компании от ЕС предпочитат да преминат през тези процедура, с цел да си гарантират безпроблемен внос и спестяване на време в доказване пред египетските власти на произхода на стоките.  Същевременно редица износители от ЕС и техни египетски партньори предпочитат подобен тип действие с декларации, тъй като те се сдобиват с тях по-лесно отколкото със сертификати EU1. Обърнато беше внимание също така, че египетските митници все още не приемат електронни сертификати за произход на стоки или такива, подпечатани с електронен подпис. При наличие на такива фирмите са принуждавани отново да преминават през процедура по тяхното подпечатване и легализация.

Продължават да се регистрират случаи, когато египетските митници незаконосъобразно искат от вносителите заплащане на мита, за стоки които са обект на преференциален внос съгласно действащите двустранни с ЕС споразумения за асоцииране и спогодби. Аналогично на казуса със декларациите за произход на стоки, някои вносители предпочитат да платят мито, за да бъдат по-бързо обработени товарите им, а други вносители изобщо не са запознати кои стоки могат да се внасят безмитно, и кои не съгласно тези споразумения. С информативна цел беше предоставена статистическа информация в таблица за износа за Египет за 2017 г. по видове продукти (съобразно кодово обозначение, като резултатите показват само 44% от използване на преференции за експорт) и дали те са били обект на преференциален внос или не. (приложено).  Във връзка с това компании от ЕС бяха окуражени да докладват подобни случаи на неправомерно искане към тях на мита.

По отношение на актуалното развитие на въпроса с правилата за внос на жито в Египет, от делегацията потвърдиха че скоростта с която се обработват товарите на европейски компании (по-конкретно френски такива) е незадоволителна, което налага плащане на допълнителни средства за склад на суровината. В допълнение на това все още няма яснота кога в крайна сметка ще бъдат прекратени споровете между египетските институции (министерствата на доставките и на земеделието) за наличие на 0,00% или международния стандарт 0,05% от вредителя ергот в товарите.

В периода 17-18.09 т.г. в Кайро ще пристигне представител на ЕК, като сред обсъжданите въпроси между него и местни институции в лицето на представители на министерствата на външните работи, здравеопазването, търговията, земеделието и др. ще бъде експорта на земеделски стоки от ЕС за Египет. Специално място ще бъде отделено на провеждането на семинар на 18.09 за фитосанитарния контрол, като ДЧ на ЕС бяха окуражени да предложат ако имат интерес говорители по направленията регистрация на ферми, роля на пакетиращите обекти, справяне с нарушения от износители и изисквания за сертификация. (приложен предварителен дневен ред на инициативата)

Приложения с подробна информация:

1. Презентация на инициативата “1st Cairo water Week”.

2. Таблица на някои основни бариери пред износа на европейските компании за Египет.

3. Закон за внос и износ на Египет – ImplementImport and Export Law Egypt.

4. Наредба Circular No. (202) 2015 за процедурите по внос и износ.

5. Статистическа информация в таблица за износа за Египет за 2017 г. по видове продукти съобразно кодово обозначение и дали те подлежат на третиране с преференции.

6. Информация за предстоящ семинар за фитосанитарния контрол на 18.09.2018 г.

Информацията е изготвена от Пламен Василев, ръководител на СТИВ – Кайро

Източник: БТПП

@90

Публикувано на 2018.07.11
Facebook
LinkedIn
Email
Print

Новини:

Весели празници!

Целият екип на Търговско-Промишлена Камара – Пловдив Ви пожелава Весело посрещане на Коледните и Новогодишните празници! Бъдете здрави и нека

Вижте повече >>