Годишна отчетност за дейността на предприятията 2017
Националната агенция за приходите информира, че през 2018 година ще
Пловдив е индустриалното сърце на България и една от най-бързо развиващите се индустриални зони в Югоизточна Европа, с над 71 000 души, заети в производството, което представлява почти 35% от местната икономика.
През последните няколко години тя стабилно се трансформира от ниско- и среднотехнологичен профил към по-високотехнологичен с много нови инвестиции в сектори като електроника, оптика и оптично оборудване, медицинско оборудване, самолети и друг вид машиностроене, и т.н.
Една от причините за успеха на Пловдив в производствения сектор е наличието на специализирани индустриални зони, обединени в публично-частното партньорство Тракия икономическа зона (ТИЗ). TEZ е един от най-големите индустриални центрове в Югоизточна Европа, където работят над 200 местни и международни компании. От създаването му повече от 3 милиарда евро са инвестирани в TEZ, като са създадени повече от 40 000 нови работни места.
Благодарение на стратегическото си местоположение и отличната свързаност, регионът се утвърди и като водещ транспортен и логистичен център с едни от най-големите европейски логистични компании. Специализираните индустриални зони около града са добре свързани, както със самия град, така и с всички основни транспортни връзки в страната.
Пловдив e основно звено във веригата от транспортни коридори, свързващи Европа и Близкия изток. Стратегическото местоположение на града осигурява бърз пътен и железопътен достъп до всички големи летища и пристанища в България, Гърция и Турция.
Близо до Пловдив се намира първият и единствен в България Интермодален терминал, който спомага за свързването на сухопътния и железопътния транспорт. Интермодалният терминал създава условия за по-високо качество на товарните транспортни услуги, като предлага комбинация от различни видове транспорт.
Изграден върху площ от 71 450 м², терминалът разполага с площадки за ТР операции, площадка за съхранение на два реда контейнери, зона за повредени контейнери и оборудване, специални места за хладилни товарни агрегати, административна сграда за обслужване на клиенти, секция за митнически контрол и митнически склад, паркинг площадки за товарене на МПС и автомобили и КПП. Капацитетът му е 80 000 интермодални транспортни единици.
Като пресечна точка на три паневропейски коридора (IV, VIII и X), две магистрали и много ключови железопътни линии, Пловдив се превръща в изключително атрактивна дестинация за търговия и логистика.
Регионът е и дом на 8 индустриални парка с различни профили от агро до високотехнологични и логистични. Те са стратегически разположени в покрайнините на града с бърз и лесен достъп до главните магистрали. Източник: https://invest.plovdiv.bg
Икономически Годишник на Регион Пловдив е издание на Търговско-Промишлена Камара – Пловдив и Enterprise Europe Network – Пловдив, което е единственото годишно издание за икономиката на град Пловдив и областта. Вече 20 години години изданието е разпознаваемо и търсено от нашите партньори, клиенти и международни колеги, и предоставя полезна и структурирана информация за бизнеса:
От 2020 г. изданието е в изцяло дигитален формат и с обновена структура, безплатно налично на нашата Интернет страница.
Изданието достига до бизнеса и заинтересованите страни и посредством нашата мрежа от партньори:
Архивните броеве на Икономически годишник на регион Пловдив са налични и в книжно тяло в офиса на Камарата на ул. Самара 7.
Националната агенция за приходите информира, че през 2018 година ще
Има възможности за навлизане на редица български продукти на японския
Националната агенция за приходите планира да създаде регистър на собствениците
ул. Самара 7, ет. 2 и 3, Кършияка, 4003, Пловдив
Телефон за връзка:
032 / 908 991
бул. Кукленско шосе 32, ет. 2, офис 204, Южна Промишлена зона, 4004, Пловдив
Телефон за връзка:
087 880 9150