FEA - VEA

#FEA-VEE
ERASMUS+ CoVE project for a greener and more skilled fashion industry

Търговско-Промишлена Камара – Пловдив е партньор и Лидер на работен пакет: Инициатива за законодателна реформа по проект FEA-VEE (Fashion Earth Alliance – Vocational Excellence and Enterprise united for training, policy reform and sustainability in the fashion, textiles and apparel industries)

Проектът има за цел да отговори на нарастващата необходимост от повишаване на квалифицията на персонала в сектор Текстил и Мода, в условията на преход към зелена и устойчива индустрия, като си поставя следните задачи:

  1. Да насърчи привличането на повече млади хора в сектор Текстил и Мода и по този начин да допринесе за създаването на работна сила, която е квалифицирана и конкурентоспособна, спрямо изискванията на 21 век, чрез допълващо обучение на работното място и възможности за стажуване/чиракуване в реални бизнеси от индустрията.
  2. Да допринесе за развитието на по-екологични, кръгови и устойчиви икономически модели, както и за насърчаването на по-етични бизнес взаимоотношения. Собствениците на МСП и техните служители в сектора трябва да развият повече компетенции в областта на „устойчивата мода“, за да стимулират зелената трансформация на сектора, като тези компетенции да бъдат придобити още по време на професионалното и университетското обучение.
 

Консорциумът, изпълняващ проекта, съчетава комбинация от партньори, като позволява взаимодействие и обмен между организации за професионално образование и обучение от различни нива и представители на индустрията.

В тази насока проектът има за цел създаването на мрежа от Регионални центрове за професионални умения /постижения/ (CoVE), съставена от:

– Организации за  професионално образование и обучение;

– Представители на индустрията (камари, асоциации, компании, организации за подпомагане на бизнеса и др.);

Регионалните центрове за професионални умения ще си сътрудничат както на регионално, така и на международно ниво

Услуги и резултати, които ще бъдат разработени и тествани в рамките на проекта: 

  1. Онлайн платформа за транснационално сътрудничество.

Ще бъде създадена онлайн платформа за транснационално сътрудничество, която има за цел да бъде работна среда и имформационен хъб за заинтересовани страни от модната индустрия.

  1. Преподаване и обучение.

Консорциумът ще разработи програми за обучение и методология за оценка за всяка целева група след уточняване на оценяване на реалните нужди на бизнеса и целевите потребители.

  1. Сътрудничество с индустрията.

За да са релевнатни проектните дейности на бизнес средата и нуждите на предприятията в модния сектор, ще бъде осъществена пряка връзка с представители на различни предприятия от сектора чрез проучвания, интервюта, организиране на стажове и възможности за иниициране на законодателни промени.

  1. Подпомагане реформата на политиката.

По време на проекта ще бъдат изготвени редица доклади, които ще бъдат насочени към иниициране на законодателни промени в различни области, имащи пряко отношение към целите на проекта: особености на пазара на труда, екологични изисквания и възможности за „зелен“ бизнес/предприемачество.

Проектът е с продължителност 48 месеца, като стартира на 01.06.2022 г. и се планира да приключи на 31.05.2026 г.

Проектът е съфинансиран от програма Erasmus+ Programme (ERASMUS).

Диляна Герджикова, 

Мениджър проекти, Търговско – Промишлена Камара – Пловдив

телефон: + 359 899 221 061

е-мейл: office@pcci.bg

Проектни резултати

Policy report for labour force in the Fashion and Textile Industry

Вижте повече

Policy report for sustainability in the Fashion and Textile Industry

Вижте повече

Новини по проекта: