fbpx

През месец май партньорите по проект FEA-VEE извършиха анализ на пазара на труда и уменията на работната сила в текстилната индустрия по държави, който ще бъде публикуван в началото на следващия месец.

Целта на анализа е да се съберат данни относно  предизвикателствата, пред които са изправени предприемачите, особено по отношение на зелените и дигиталните технологии, както и да се направи обзор на уменията на работната сила в сектора на модата и текстила в шест държави – Гърция, Германия, Испания, България, Румъния и Швеция, включени в проекта.

Конкретните цели на този доклад са:

∙ Да дефинира уменията на работната сила в национален контекст;

∙ Да идентифицира нови тенденции и стратегии за подобрения в сектора на модата и текстила;

∙ Да изследва изискванията на работодателите към работната сила;

∙ Да проучи уменията на работната сила, които завършващите придобиват;

∙ Да идентифицира недостига и дисбаланса на уменията на работната сила;

∙ Да предостави примери за добри практики;

∙ Да обобщи основните тенденции, свързани с уменията на работната сила на пазара на труда на национално ниво.

Резултатите подчертават необходимостта от подобряването на техническите и цифрови умения на персонала, дигитализация на технологичните процеси в компаниите, въвеждане на устойчиви практики за кръгова икономика, насърчаване на сътрудничеството в различните подотрасли на сектора.

Необходими са значителни инвестиции за актуализиране на програмите за образование и обучение с цел развитие на експертните умения на работната сила в посока прилагане на устойчиви практики и използване на екологични материали. Също така, научните изследвания и разработката/внедряването на иновативни технологии в сектора трябва да бъдат насърчавани, като те следва да бъдат съобразени с принципите на кръговата икономика.

За успешната трансформация от образование към заетост, от съществено значение е решаването на несъответствията в уменията на работната сила спрямо нуждите на сектора и пазара, както и стимулирането на сътрудничеството между образователните институции и текстилните предприятия. Този процес може да бъде постигнат чрез установяването на по-тесни връзки и партньорства, които да бъдат стимулирани чрез браншовите организации или асоциации, които да подпомагат по-активно обмена на знание и прилагането на устойчиви бизнес модели. Такива инициативи не само дават тласък на развитието на индустрията, но и насърчават прозрачността и социално отговорните практики.

В заключение, резултатите от анализа в този доклад дават насоки как уменията на работната сила в сектора биха могли да бъдат подобрени във всяка от 6-те европейски държави, които участват в проект FEA-VEE, като този процес би спомогнал за насърчаване на устойчив растеж, иновации и конкурентоспособност, като същевременно се преодоляват възникващите предизвикателства в индустрията. Той представя едно обобщение на текущата информация за пазара на труда със специален фокус върху уменията на работната сила, представяйки добри примери и успешни устойчиви практики.

 

 

Call Now Button
Free WordPress Themes, Free Android Games