Приемник на традициите на Търговско-Индустриална Камара Пловдив /1895 – 1948/, Сдружение „Търговско-Промишлена Камара – Пловдив“ възниква на 03.04.1990 год. като една от първите организации с идеална цел за подкрепа на бизнеса в България. Камарата е юридическо лице, сдружение с нестопанска цел в частна полза по Закона за Юридическите Лица с Нестопанска Цел.
Основна цел: Развитие и защита на стопанските интереси на своите членове, както и съдействие за европейската и международна интеграция на региона и страната. Съгласно чл. 8 от Устава членуването в Камарата е доброволно.
Сдружение „Търговско-Промишлена Камара – Пловдив“ е неправителствена структура на собствена издръжка и не получава субсидиране от държавния бюджет. Издържа се от членски внос, такси за бизнес услуги, участие в проекти с външно финансиране и допълнителна стопанска дейност. Разположена е на 2 собствени етажа /общо 500 кв. м/ в административна сграда на ул. Самара 7 в гр. Пловдив, кв. Кършияка.
Обхват на дейност: гр. Пловдив и Южен Централен Район, една от най-активните областни търговско-промишлени камари. Сътрудничи си на централно ниво с Българската Стопанска Камара, министерства, ведомства и агенции.
Работи интензивно като част от най-голямата световна мрежа за подкрепа на бизнеса – Еnterprise Europe Network на Европейската Комисия, доставчик на услуги с бизнес насоченост за множество членове и клиенти. Проактивно работи за създаване на благоприятни условия за инвестиции и бизнес активност в регион Пловдив.
Началото е поставено в края на ХІХ в., когато през 1895 г. е приет Закон за търговско-индустриалните камари (ТИК)[1]. Всъщност още през 1890 г. е направен първият опит да се създаде търговска камара в България, която да се издържа с месечни вноски от членовете, по подобие на английските търговски камари. Идеята е на видния икономист Иван Евстратиев Гешов (министър на търговията и земеделието, а по-късно финансов министър в правителството на д-р Константин Стоилов).
На 2 декември 1894 г., Иван Евстратиев Гешов – министър на търговията и земеделието, внася в Народното събрание законопроект за създаване на търговско-индустриалните камари. Той е убеден, че „устройването” на камари в България ще „донесе неоценими услуги за нашата местна търговия и промишленост”. Целта е подпомагане и защита интересите на занаятчиите и търговците. Първият Закон за търговско-индустриалните камари става факт 18 дни по-късно (допълнен през 1906 и 1924 г.).
През 1895 г. след влизането в сила на Закона с Указ 61/ 17 април 1895 г. са създадени първите регионални Търговско-индустриални камари в София, Пловдив, Русе и Варна. Камарите получават статут на относително автономни учреждения с административни функции, субсидирани от държавата по образец на френските ТИК.
Пловдивската такава обхваща Пловдив и околиите Пловдивска, Станимашка, Пазарджишка, Пещерска, Карловска, Казанлъшка, Чирпанска, Хасковска и новите Пашмаклийски (Кърджалийски) и Мастанлийски (Момчилградски) окръзи в Родопите. Съгласно Царски указ № 80 по предложение на Министерството на земеделието и търговията са оформени 3 отдела към нея: търговски, индустриален и занаятчийски и служба информация.
Първата сесия на търговските камари (9 юни 1895 г.) е официално открита от тогавашния министър на търговията Иван Евстратиев Гешов със следните думи: „България е селска държава. Но тя не може да живее само със земеделие… С тия камари правителството даде глас на безгласните досега у нас занаяти, даде им средства да се групират и изказват нуждите, болките и мненията си”.
Търговско-индустриалната камара в Пловдив съществува от 1895 до м. септември 1943 г., когато се слива със Земеделската камара и е образувана Областната стопанска камара – Пловдив (просъществувала до 1947 г.).
Още през 1896 г. камарите възроптават срещу факта, че Министерството на търговията и земеделието не взима под внимание техните искания по някои много важни въпроси и се стреми да постави под строг контрол на икономии бюджета на камарите. В резултат постепенно търговските организации успяват да си извоюват позицията на посредник между властите и търговско-индустриалното съсловие.
С промени в Закона за търговско-индустриалните камари през 1906 г. Софийската търговска камара започва да изпълнява функциите на национална камара. През 1924 г. новият Закон за търговско-индустриалните камари, им делегира права да участват в изработването на всички нормативни документи, свързани с търговския закон в България. На 29 март 1943 г. е приет Закон за стопанските камари, според който всички права на търговските палати преминават в пълномощията на държавата и са обединени от една Върховна стопанска камара.
ДЕЙНОСТ
– Събира статистически данни за движението на търговията, състоянието на индустрията в района им.
– Води статистика за състоянието на занаятите в региона и апелира подпомагането им.
– Води активна кореспонденция по повод развитието на Варненското и Бургаското пристанища от 1895 г.
– Провежда майсторските изпити в района на камарата и издава майсторски свидетелства.
– Назначава членовете на изпитните комисии на организираните майсторски изпити по места и осъществява контрол по провеждането им.
– Издава удостоверения на индустриалци и частни фирми за внос и износ на различни стоки и суровини в чужбина, най-вече тютюн.
– Изпраща майстори делегати на панаирите в Лайпциг, Прага и Виена (1923 г.) и др.
– Води кореспонденция с бълг. консулства в Австрия и Германия и координира посещенията на изпратените на панаирите в Лайпциг и Виена български майстори делегати. Целта е да създаде международни контакти на българските производители, да ги запознае с по-модерните прийоми на производство и техническо усъвършенстване в западно европейските държави, както и обмяна на опит там, където това е възможно.
– ТИК – Пловдив поема грижата за професионалното образование и пряко се ангажира в този процес. Основен приоритет в дейността ú става подготовката на търговски и занаятчийски кадри. Организира търговски и занаятчийски курсове и училища, издава специализирана литература и периодика; предоставя стипендии за специализация на изявени младежи у нас и в чужбина.
– Води преписки, изложения, отчети за дейността на камарата и училищата й, протоколи от конференции, планове и чертежи за построяване на занаятчийско училище и търговска гимназия. Подготвя специално изложение до Министерството на народното просвещение по проект за наредба-закон за допълнителните занаятчийски училища (1919 – 1943).
– По инициатива на Пловдивската търговско-индустриална камара през 1910 г. е основана Търговската гимназия в Пловдив. През 1926-27 г. със средства на Пловдивската търговско-индустриална камара (чрез изтеглен заем от Популярната банка) и от дарения, е построена сградата на Търговската гимназия. В нея през 1934 г. е ситуирана главната палата на възобновения Пловдивски мострен панаир.
– През 1926 – 1927 учебна година се открива и Практическо търговско училище, което носи името на тогавашния председател на Търговско – индустриалната камара и дарител Стефан Обрейков.
– ТИК – Пловдив взема отношение и прави постъпления пред Общината за премахване на просията в града с конкретни предложения за отпускане помощи на нуждаещите се, като сумите за тях се съберат от доброволния облог на търговците, индустриалците и занаятчиите (1927 г.).
– ТИК – Пловдив активно съдейства за учредяване и развитие на Международния мострен панаир – Пловдив (1933 г.).
– ТИК – Пловдив нееднократно прави постъпки за възобновяването на Пловдивската митница пред Министерството на финансите (възстановена през 1936 г.).
– Търговско-индустриалните камари създават периодичен печат (в-к „Търговски вести” е орган на Пловдивската Търговско-индустриална камара през периода 1899 – 1903 г.), вкл. бюлетини, брошури, рапорти, писма, правилници, комюникета, годишници, монографични изследвания, протоколи и решения от сесиите, доклади на ТИК и пр.
– Публикува публични отчети на дейносттта на бюрото на пловдивската ТИК.
– За да подпомагат занаятите, камарите основават така наречените популярни банки, които снабдяват занаятчиите и дребните търговци с евтин и леснодостъпен кредит. Такъв съосновател и първи председател на УС на Пловдивската Популярна банка (1913-1920 г.) е Андон Станев – съосновател и дългогогодишен член на УС на ТИК – Пловдив.
– Води преписки със Софийската търговско-индустриална камара с мнение по Ньойския договор през 1920 г.
– Изготвя доклад за стопанския облик на Беломорската област (1942 г.).
Активната роля на камарата в законодателството, свързано с развитието на индустрията и търговията, е отразена в кореспонденцията ú с Министерството на търговията, промишлеността и труда и с търговско-индустриалните камари в страната относно закони и законопроекти за целия период от самостоятелното ú съществуване.
Източник: https://rzkplovdiv.com/istoriya/
В Пловдив се провеждат първите избори за действителни членове на Kамарата.
Учредително събрание на камарата.
Обсъден и приет правилник за дейността на камарата.
Пловдивската камара провежда практически курсове по търговско право, митническо законодателство, деловодство и др.
Излиза в Пловдив първият брой на в. „Търговски вести“, орган на камарата през периода 1899 – 1903 г.
Със съдействието на камарата в Пловдив е открито частно търговско училище „Евлоги Георгиев“.
Информационното бюро към камарата открива търговско-промишлен музей.
Индустриалци от района на камарата участват в международното изложение на спиртни напитки в Лиеж.
В международното изложение по хигиена, изкуство и занаяти в Милано участват и представители на Пловдивската камара
Промяна на закона за камарите. Според новия закон на 31.01.1907 г. е учредена и Бургаската камара.
Представители на камарата участват в Балканската изложба – Лондон.
По инициатива на камарата е създадена столарска работилница, която през 1910 г. прераства в Столарското училище.
Дейци на камарата участват в работата на международния конгрес на търговско-индустриалните камари в Лондон. Открито Средно търговско училище в Пловдив, което се издържа от камарата.
За подпомагане на бедните ученици към търговската гимназия в Пловдив е открита ученическа кооперация „Съгласие“.
Втори конгрес на търговско-индустриалните камари в Пловдив, който подкрепя идеята за създаване на специални търговски съдилища и фирмени отделения към съда.
Предложение от камарата за построяване на ж.п. линия Крумово-Станимака /Асеновград/.
Пловдивската камара провежда стопанска анкета за спиртопроизводството в района на камарата.
На редовно заседание на камарата се вземат мерки за развитието на търговията.
Започва строежът на сградата на търговската гимназия, подпомогнат от индустриалците Пантелей Генов и Светослав Карич.
Открито практическо търговско училище „Стефан Обрейков“. През 1927 г. в района на камарата действат 477 индустриални предприятия; 212 еднолични фирми; 299 събирателни дружества; 8 командитни дружества; 6 дружества с ограничена отговорност; 22 акционерни дружества.
Камарата открива занаятчийски училища в Казанлък, Пазарджик, Пловдив, Карлово и Хасково.
За пострадалите в земетресението камарата отпуска над 5 мил. лв.
Дейци на камарата вземат участие в националната конференция за насърчаване на индустрията, търговията и занаятите.
Архитектите Димитър Попов и Светослав Грозев изготвят архитектурния проект за сградага на занаятчийско училище в Пловдив.
В Пазарджик камарата организира конференция по проблемите на лененото и конопено производство.
За разширяване на производството на розово масло камарата свиква конференция в Карлово.
По повод на откриването на новата сграда на промишленото училище ръководството на камарата открива промишлена изложба.
Публикувана Наредба-закон за признаване на мострения панаир за единствен национален мострен панаир.
Министерският съвет одобрява правилника на панаира, признат за самостоятелна юридическа личност.
Пред конгреса на международните панаири председателят на камарата д-р Обрейко Обрейков защитава идеята пловдивския панаир да стане член на асоциацията на международните панаири.
Освещаване на новата сграда на камарата.
Учредена е областната стопанска камара с председател Драгомир Цанков.
Изменен е законът за стопанските камари. Прекратява се дейността на бюрото, назначено през 1943 г.
Камарата провежда отчетно събрание. Назначено е ново бюро начело с Борис Чобанов.
Камарата отпуска субсидии за Пловдивския университет, мострения панаир, професионалните училища.
Областната стопанска камара преустановява дейността си.
Среща с делегати от Франция.
Проведено учредително събрание и приет устав за създаването на Търговско-промищлена камара гр. Пловдив
Регистрация на Търговско-Промишлена Камара – Пловдив с Решение №990/03.04.1990 на Пловдивски окръжен съд
ул. Самара 7, ет. 2 и 3, Кършияка, 4003, Пловдив
Телефон за връзка:
032 / 908 991
бул. Кукленско шосе 32, ет. 2, офис 204, Южна Промишлена зона, 4004, Пловдив
Телефон за връзка:
087 880 9150