Постъпленията от туристически услуги в страната нарастват, показват данни на БНБ
Нетните постъпления от чужди инвеститори в България нарастват до 457 млн. евро към края на полугодието, което е с 304 млн. над миналогодишното ниво, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Капиталовложенията влизат в страната основно под формата на дългови инструменти – заеми, които компаниите майки в чужбина предоставят на българските дружества. Разбивката на централната банка показва, че най-много средства към края на юни са вложени в търговията, докато нетната сума на инвестициите в промишлеността намалява на годишна база.
Данните обаче не са окончателни и ще бъдат ревизирани през следващите месеци, като обикновено промените са в посока нагоре.
Инвестициите към юни
Нетната сума на чуждите инвестиции в България достига 457 млн. евро към края на полугодието, като 1.1 млрд. лв. са постъпленията под формата на дълг, а минус идва от 687.6 млн. евро “отлив” на дялов капитал. Отрицателната стойност идва до голяма степен от изплащането на парите за покупката на Сосиете женерал Експресбанк от ДСК – българското поделение на унгарската OTP. Финализирането на сделката през януари тази година доведе до изплащане на близо 600 млн. евро под формата на дялов капитал.
Статистиката показва, че голямата част от чуждите средства тази година са насочени към търговията – 600 млн. евро, докато през същия период на 2018 г. сумата беше 230 млн. евро. На второ място се позиционира секторът на недвижимите имоти, където са вложени 169 млн. евро от началото на годината. В преработващата промишленост пък инвестициите са повече от двойно по-ниски – 135 млн. евро сега спрямо 343 млн. евро през 2018 г.
Текущата сметка е на плюс
Българският износ на стоки се увеличава със 7.3% през първите шест месеца на годината до 13.9 млрд. евро, а междувременно темпът на растеж на вноса се забавя до 1.1% годишно повишение до 14.4 млрд. евро. Така търговското салдо остава на минус и тази година, но се свива от 1.3 млрд. евро към юни 2018 до 539 млн. евро тази година. От друга страна, плюсът при услугите нараства с близо 200 млн. евро на годишна база до 1.23 млрд. евро, като стимул идва от летния туризъм. Увеличение е видимо при постъпленията от транспортни услуги, пътувания и други услуги, закупени от чужди лица.
Свива се и минусът по сметката на първичния доход, където влизат нетните постъпления от дивиденти и парите на временно работещите извън страната. Понижението идва от 200 млн. евро по-малко дивиденти, изплатени към чужбина. Към края на полугодието обаче в България са постъпили повече средства от европейски средства спрямо 2018 г., като така текущата сметка като цяло излиза на плюс от 1.76 млрд. eвро.
Източник: https://www.capital.bg
@90