Технологичният бизнес в града продължава да расте и да привлича нови инвеститори
Пловдив е вторият град в България не само по население, но и по брой аутсорсинг компании. Това важи и за дружества, които пишат софтуер по поръчка (ITO), и за такива, които поемат бизнес процесите на други фирми (BPO). Според бизнес портала на община Пловдив в този сектор работят над 7000 души. И предвид тенденциите в индустрията тази бройка по всяка вероятност ще расте.
Секторът на изнесените услуги е един от най-бързо развиващите се в цяла България и пандемията не само не промени това, но и го подсили. През ноември 2021 г. Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST) публикува своя годишен доклад за развитието на индустрията, според който към края на 2020 г. аутсорсинг и IT компаниите в България имат приходи 3.3 млрд. евро, което представлява 6.6% от БВП на страната. За сравнение – през 2019 г. стойностите са били съответно 2.9 млрд. евро, или 5.5% от БВП. Общият брой заети в сектора е малко на 77 хиляди души, което е лек спад спрямо предходната година.
Огромната част от тези приходи и наети се намират в София, но с прегряването на столичния пазар на труда все повече компании се насочват към другите големи градове – и тук Пловдив заема важно място.
Според изследването на AIBEST за 2020 г. 90 компании имат офиси и оперират в Пловдив. От тях 39 са с централа там, а останалите 51 са втори офис на компания, която се управлява от друг град в България, най-често София.
“Капитал” подреди по приходи компаниите с офис в Пловдив, които са основани в града или българското им дружество е базирано там. Според справката в системата КАПИ те държат малко над 2% от общите приходи за 2020 г. в аутсорсинг сектора в страната, или общо към 82 млн. евро. Като число тези данни изглеждат малка част от 3.3 млрд. евро общи продажби в индустрията, но е важно да се отчете, че в тях не са включени останалите над 50 ITO и BPO компании, които присъстват в града, но централата им не е там.
Кой кой е
Според финансовите резултати за 2020 г. на първо място е българското дружество SBTech (Global) Limited (от 2021 г. вече DraftKings) с малко над 96 млн. лв. приходи, което е повече от половината от общата сума за компаниите в Пловдив. Това е почти 10 пъти повече от приходите на втория – българското дружество на Reward Gateway, което има оборот малко под 10 млн. лв.
Сериозната разлика може да се обясни с броя на служителите, заети в двете компании. По данни на “Капитал” SBTech има почти 900 служители, но те не са само в Пловдив. Бройката е колкото всички други в топ 10, взети заедно. В Reward Gateway работят около 220 души. Друг интересен факт е, че в топ 10 присъстват само 4 BPO компании (включително DraftKings). С изключение на лидера обаче в града доминират ITO компаниите – и като приходи, и като брой.
Основаната през 2007 година SBTech отваря своето българско дружество “Ес Би Тек (Глобъл) лимитед – Клон България КЧТ” през 2010 г. именно в Пловдив, където започва работа с около 25 души. Според доклада на AIBEST компанията е определена като BPO, макар и да предоставя софтуерни решения за платформи за спортни залагания. През април 2020 г. групата заедно с Diamond Eagle стана част от американската DraftKings, основана първоначално като сайт за фентъзи спортове, а през 2018 г. преобразувала се в онлайн сайт за спортни залагания. През юни 2021 г. българското дружество беше замесено в американски борсов скандал. Американската консултантска компания Hindenburg Research излезе с доклад, че част от бизнеса на групата се е занимавал с нелегални залози в държави в Азия, където хазартът е забранен, като беше намесено и името на българското дружество.
Втората Reward Gateway е британска софтуерна компания, създадена през 2006 г. Компанията стъпи в България през 2014 г. (чрез дружеството “Риуорд Гейтуей (Обединено кралство) – КЧТ”), като разкрива своя офис именно в Пловдив. Приходите ѝ за 2020 г. възлизат на малко над 9 млн. лв. Сред основните ѝ клиенти, за които работи и е работила, са Bloomberg, American Express, Sky, Heineken, Sky, Diageo, Bayer, McDonalds, Unilever, DHL, IBM. Основните пазари, на които оперира, са САЩ, Великобритания и Австралия. Глобално компанията има над 450 служители, като в България се намират половината от тях. Компанията стана известна през 2015 г., когато беше продадена от Inflexion Private Equity на Great Hill Partners, а всичките ѝ служители тогава получиха процент от печалбата при продажбата. През 2020 г. Reward Gateway в Пловдив премести своя офис в новопостроената офис сграда “Каменица офис парк”.
Следващата в класирането “Буланет” (вече част от създадената в Гибралтар Delasport) е с приходи 6.6 млн. лв. Компанията е основана през 2011 г. в Карлово, но около 3 месеца по-късно централата ѝ е преместена в Пловдив. Delasport е международно позната софтуерна компания, специализирана в развиването, изграждането и поддръжката на онлайн решения за спортни залагания. Компанията е лидер в производството на платформи за залагания. Приходите ѝ за 2020 г. са малко под 7 млн. лв., а служителите ѝ в България са над 200 души.
Основаната през 2003 г. “м+в МедиаНетуъркс” е аутсорсинг компания, която предлага на своите клиенти широк спектър от предпечатни услуги и уеб базирани решения. Според данните за финансовата 2020 г. приходите на компанията са малко над 5.4 млн. лв., а служителите й са около 210.
“Програмиста” е ITO компания, създадена през 2016 г. като правоприемник на едноименното дружество, което от своя страна е създадено през 2013 г. За 2020 г. оборотът й достига почти 5.2 млн. лв. Служителите са около 60. Компанията се занимава с консултантска дейност и основно с разработка, внедряване, обучение и поддръжка на софтуерни системи. През 2018 г. компанията спечели две отличия в годишните награди на тогавашната Българска аутсорсинг асоциация (БАА) и Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) в категориите “Иновации в технологиите” и “IT продукт на 2018 г.”.
През 2020 г. на 6-о място по приходи е СФБ, или по-известна като Speedflow Bulgaria, с малко под 5 млн. лв. приходи. По данни на “Капитал” служителите ѝ са около 30. Компанията разработва софтуерни продукти за големи телекомуникационни компании в Европа, САЩ и Азия. Компанията е основана от семейството на Наталия и Владимир Еллис, които през 2015-а преместват софтуерния си бизнес от Украйна в Пловдив. Те казват, че избират града заради сигурността, инфраструктурата и кадрите.
“Сайбиз България” е българско-американска компания, основана през 2003 г. в САЩ, а в България има офис от 2004 г. Тя се занимава с разработка на хардуер и софтуер, а също така и с търговия. Фирмата прави вградени системи за управление на електроника – от уреди до мобилни телефони. За 2020 г. приходите ѝ са почти 4.8 млн. лв., а служителите в България са около 90 души. През 2016 г. компанията стартира строителството на своя собствена сграда с разгъната площ 17 хил. кв.м, която все още е необитаема.
На 8-ата позиция в класацията по приходи е “Ескюей сървиз”, която според Търговския регистър е основана през 2013 г. Оборотът ѝ за 2020 г. достига 3.6 млн. лв., а заетите в нея са около 30 души. Компанията е специализирана в консултантските услуги по софтуерно и системно тестване.
Друга пловдивска компания – “Вискомп”, е основана през 2007 г. от пловдивчанина Георги Грозев в партньорство с германското дружество Euroweb Group, в което самият той е работил преди това. Основните дейности на компанията са уеб програмиране, изработване и поддръжка на уеб сайтове, уеб хостинг и реклама в интернет. По данни за 2020 г. компанията е с приходи около 3.4 млн. лв. (ако се обединят оборотите на “Вискомп” и българското “Евроуеб”, през което минава основният бизнес), а служителите са около 60, които към този момент работят от вкъщи заради пандемията от COVID-19.
“Направихме аутсорсинг фирма заедно с дружеството, за което работех в Германия. Там имаше проблеми в намирането на персонал, а България тъкмо беше влязла в Европейския съюз и беше логична стъпка. Все още нямаше на пазара почти никой, поне в Пловдив, а аз съм и пловдивчанин и това беше една от причините. Тогава беше модерно да се прави в София, а в Пловдив имаше една-две по-големи фирми. Смятахме, че тук е по-добър потенциалът да намерим по-качествени кадри. По-важно да намериш свестни и кадърни хора и да ги обучиш да вършат това, за което ги наемаш”, казва Грозев.
Като една от първите IT компании в Пловдив “Вискомп” е дала старт за немалко специалисти в Пловдив. През следващите две години Грозев очаква фирмата да увеличи служителите си с още около 30 души, които ще извършват поддръжка и мониторинг на отдалечени системи.
Топ 10 по приходи на ITO и BPO секторът в Пловдив се затваря от друга софтуерна компания – “Кодар”. Тя е основана през 1996 г. (според Търговския регистър 2010 г.) и предлага готови продукти и софтуерни решения за клиенти в България, ЕС и САЩ. Приходите на компанията за 2020 г. са малко над 3.2 млн. лв. и разполага с над 60 души персонал.
Източник: https://www.capital.bg/
@90