Община Пловдив планира промяна на Общия устройствен план на Пловдив (ОУП). Целта на актуализацията е статутът на всички земеделски земи в покрайнините на града да бъде сменен. Така ще се отворят резерви за ново жилищно строителство в кварталите – като на юг и на север от Пловдив – Терзиите, Остромила, Беломорски и Гаганица. Големият въпрос, който от днес вълнува и много градостроители, е накъде има потенциал да се разшири Пловдив?
От известно време специалистите поставят въпроса да се преразгледа потенциалът на компактния град и урбанизирането на землищните територии. Паралелно с големия проблем, а той е как да изнесем трасетата на натоварените транспортни артерии извън централната част на града, има още няколко важни теми.
Например в кои посоки има възможности за териториално разширение на Пловдив. Едната възможност е да се преразгледа потенциалът на компактното градско ядро. Другата е да се потърсят резервите, а те са в периферията на града. В частност това са индустриалните зони на града.
“Индустриалните паркове около Пловдив крият неподозирани възможности. Те са свързани с чисти производства, проектите им са минали през ОВОЗ и това гарантира че няма да се наруши комфорта на обитаване на живеещите. Защо не изградим в тях жилища за работещите”, предлага арх. Петко Костадинов.
Според него в световната практика има не един и два подобни примера. „Функциите се смесват и това е в реда на нещата. Хората започват да живеят там, където работят. Така те са по-близо до работата си и в графика им отпада досадното пътуване всяка сутрин и вечер. Така че нека започнем да строим жилища за работниците – предприемачите могат да помислят по тази идея.
Защо пък да не насочат бъдещите си проекти именно в индустриалните зони на града”, предлага архитектът. Тази градоустройствена идея има своята икономическата логика. По света днес има значение как се случва реално т.нар. „разпределение на риска”. Едно от решенията е като се обединят няколко функции в една територия. Примерно бизнесът да влезе в колаборация с жилищни структури.
Изграждането на жилища за индустриални работници е актуален и за инициаторите на “Клъстер Тракия икономическа зона”. Според Пламен Панчев въпросът стои на дневен ред. „Това е цял един процес – жилищата заедно с образованието и квалификацията на кадри са един общ проект. Както знаете, за да подпомогнем инвеститорите в осигуряване на квалифицирана работна ръка, “Клъстер Тракия икономическа зона” започва оборудване на учебен център с 10 зали за теоретично и 1 за тренировъчно обучение. В него ще се квалифицират и преквалифицират кадри за индустрията.Това е нова услуга, от която ще могат да се възползват инвеститорите в ТИЗ. В тази посока жилищата са едно добро продължение на проекта ни за образователния център”, твърди Панчев.
През 90-те години на миналия век зоната е представлявала голямо количество складови помещения, но благодарение на Венсан Калбо сега ще се превърне в център на здравословен начин на живот и голяма туристическа забележителност. Идеята е складовете да се превърнат в офиси, жилищни помещения и ресторанти.
Източник: www.marica.bg