На фона на отлива на чуждестранните инвестиции в страната в Пловдивска област картината е друга. По последни данни към 31 декември 2016 г. преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в региона възлизат на 1,731 млрд. евро, което е с 8.7% повече в сравнение с 2015 година.
С най-голям размер на ПЧИ е община Пловдив – 69.8% от общия обем, следвана от Марица и Раковски – съответно 10.7% и 4.3%. Данните са поместени в „Икономически годишник на регион Пловдив” – последното издание на Търговско-промишлена камара-Пловдив, което излезе преди дни.
Там е посочено, че най-голяма е стойността на направените чуждестранни инвестиции в индустрията – 1,341 млрд. евро. В сектор търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство размерът на инвестициите е 159 млн. евро.
През 2016 г. тези дейности заедно формират 86.7% от общия обем на ПЧИ, а относителният им дял общо намалява с 4.0 пункта спрямо предходната година. В сектор „Операции с недвижими имоти” преките чуждестранни инвестиции нарастват с 82.8% в сравнение с 2015 г. и са в размер на 116 млн. евро.
Като цяло икономическото развитие на Пловдивска област за 2016 г. продължи линията на стабилност и подобрение на икономическите показатели, което е характерно за последните няколко години.
Това коментира д.и.н. Добрина Проданова, председател на Търговско-промишлена камара – Пловдив, позовавайки се на данни от последната година, за която е налична актуална статистическа информация. Въз основа на данните по дейности общата структура на областната икономиката се оформя без съществени промени спрямо последните отчетни периоди.
Преобладаващ е делът на услугите и традиционни производства за региона – хранителна промишленост, химическа индустрия, производство на текстил, облекло и мебели, производство на машини, оборудване и метални изделия. На база показатели могат да се направят следните изводи за развитието на икономиката на областта през 2016 година:
Общият брой на регистрираните фирми се е увеличил с 1257. Като положителен факт трябва да се отбележи увеличението на фирмите, заети с дейности в областта на информационните технологии и информационните услуги. Ръстът на произведената продукция е 105,12%. Най-висок ръст – 141,62%, постигат фирмите, заети с производството на основни метали и метални изделия, като ВМЗ, КЦМ и др. Обемът на нетните приходи от продажби е увеличен със 741 318 000 лв. – 103,43 %.
Независимо от отчетените ръстове на произведената продукция и на нетните приходи от продажби за 2016 г., в структурата на областната икономика не настъпват съществени положителни промени.
От производствените дейности най-висок ръст – 112,50%, постигат фирмите, заети с производството на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, производството на основни метали и метални изделия – 145,80%, производството на мебели, ремонт и инсталиране на машини и оборудване – 108%. Тези дейности не изискват нови специалисти с висше образование и ангажират над 60% от заетите лица в икономиката на област Пловдив.
Общо промишленото производство и търговията, включително ремонт на мотоциклети и леки коли, запазват по 40 процента относителен дял. Това показва, че над 80 процента от областната икономика запазва екстензивен характер на развитие – производство с ниска добавена стойност и недостатъчно търсене на външни пазари.
Източник: www.marica.bg