Максималният осигурителен доход ще се увеличи с над 15% до 3000 лв. догодина. Това става ясно от текста на споразумение, подписано между правителството и синдикатите в четвъртък. На нея са присъствали представители на КТ “Подкрепа”, КНСБ, премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов и вицепремиерът Валери Симеонов.
Таванът и на новите, и на вече отпуснатите пенсии няма да отпада, но ще бъде увеличен от сегашните 910 лв. на 1200 лв., стана ясно след срещата. Общо 41 хил. души ще усетят увеличението от 1 юли 2019 г., съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от “Дневник”. За новоотпуснатите пенсии още преди няколко години беше предвидено таванът да отпадне от началото на 2019 г., но явно това няма да се случи.
Темата е приключена
От думите на финансовия министър Владислав Горанов става ясно, че счита темата за отпадането на тавана на пенсиите за приключена. Според него “увеличението ще реши 90% от проблемите, но няма да допусне екстремно високи пенсии, които не са заработени”.
Повишението е по-голямо от първоначално обсъжданото – 1040 лв., или 40% от средния доход за страната. Успоредно с това по-рано този месец социалният министър Бисер Петков заяви, че по-високата инфлация тази година и ръстът на заплатите водят и до по-голяма индексация на пенсиите от 1 юли 2019 г. Засега очакванията са увеличението да е 5.7% при 3.8% юли тази година. Тази индексация се определя по т.нар. швейцарско правило, при изчисляването на което се използват 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от промяната на индекса на потребителските цени през предходната календарна година.
Рязък скок на максималната осигуровка
От началото на следващата година максималният осигурителен праг се увеличава с 400 лв. до 3000 хил. лв., стана ясно от текст на споразумение, подписано между синдикатите и правителството. На практика тази промяна означава, че хората с високи доходи ще дължат по-големи осигуровки. В момента плащанията за пенсия и здраве са на база 2600 лв. на месец, като над тази сума се дължи само данък общ доход. Промяната засяга и бизнеса, тъй като осигуровките в момента се делят в съотношение 60:40 между работодател и нает.
Бюджетните заплати
На срещата в четвъртък правителството и синдикатите са обсъдили и планираното увеличение от 10% на заплатите в бюджетния сектор догодина. От думите на Димитров става ясно, че повишението няма да е равно за всички – една част трябва да компенсира инфлацията (която към август е 3.5% на годишна база), а друга част ще зависи от индивидуалния принос на всеки служител. Така служителите в някои агенции ще получат по-ниско от средното повишение, а други – по-високо.
Няма обаче детайли по какъв начин ще се оценява този принос и как ще се изчислява увеличението на възнагражденията спрямо него. Димитров уверява, че Министерският съвет ще разработи работна група за оценка на всички работещи на издръжка от бюджета.
Източник: www.capital.bg
@90