КЦМ подготвя нова мащабна инвестиция. Проектът ще надгради приключилия “Технологично обновление и разширение на производството” и ще е за около 150 млн. евро

КЦМ подготвя нов мащабен инвестиционен проект, който ще се осъществи през следващите пет години. Той ще бъде реализиран на площадката, на която работи предприятието край Пловдив. Това съобщи Иван Добрев, директор “Развитие, изследване и ремонти” в компанията.

Работното наименование на проекта е “Технологична интеграция на КЦМ”. По размер на инвестицията той ще бъде съизмерим или по-голям от вече приключилия през 2014 г. инвестиционен проект “Технологично обновление и разширение на производството” (ТОРП), който достигна близо 150 млн. евро, и представлява негово продължение и надграждане. Намерението на КЦМ е да финансира проекта със собствен и привлечен ресурс. “Виждаме бъдещото развитие на предприятието в две посоки. Едната е извличането до пазарен продукт на съдържащите се в суровините други цветни метали като мед, кобалт и антимон, а втората е максимално използване на площадката на КЦМ за производство на основните метали олово и цинк”, обясни Добрев.

Четвърт вторични суровини

Основните ефекти от модернизацията на производството по ТОРП са два. От една страна, това е възможността да се преработват отпадъчни и вторични суровини, съдържащи олово и цинк. Вториятефект е постигане на максимална интегрираност на двете основни производства.

Годишното производство на олово и цинк в КЦМ е близо 150 хил. тона, като делът на вторичните суровини достига до 24%. Част от тях са междинни вътрешни технологични обороти, а другата са отпадъчни прахове от стоманената индустрия. “Стоманените прахове са класифицирани като отпадък, но съдържат цинк, което за нас представлява суровина. Доставяме ги от България, Балканите и Западна Европа. Влагането на вторични суровини в производството има значителен екологичен ефект за обществото и носи пазарни предимства за КЦМ”, коментира Добрев.

Всичките инвестиционни проекти в производството се управляват от собствен инженерен екип от”КЦМ технолоджи”, която е част от групата. Фирмата участва и на пазара на интелектуална собственост. Интерес към защитените технологични патенти на КЦМ и реализираните инсталации проявяват лидери в металургията като Hindustan Zinc, Nyrstar, Outotec и др.

Световен цинков опит

След 10 години потреблението на цинк ще нарасне, но структурата на суровините ще се промени към по-голям относителен дял на вторичните. Това прогнозира Андрю Грийн, изпълнителен директор на Международната цинкова асоциация, по време на Третата международна цинкова конференция в Европа, която се проведе в Пловдив с домакинството на групата “КЦМ 2000”. В събитието участваха 120 експерти от 55 фирми – производители на цинк.

“През 2018 г. в света бяха произведени 13 млн. тона цинк от първични и близо 4 млн. тона от вторични суровини. Всичките тези 17 милиона тона бяха продадени и употребени”, каза Грийн. По думите му има известни количества цинк на склад в Лондонската метална борса, но те намаляват и затова цената на метала в момента расте. “Цинкът може безкрайно да бъде рециклиран, без да се променят качествата му. При тези темпове цинкът на планетата ще ни стигне за още стотици години”, добави той. Според него в момента тясното място в световното производство са топилните заводи, които не достигат.

Около 60% от световното цинково производство се използва в автомобилостроенето и за предпазване на черните метали от корозия, около 20 на сто – в производство на цинкови листове за покривни конструкции. Останалият метал се влага в торове, бои, фармацевтични продукти и др.

Източник: www.capital.bg

@90

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Новини:

Весели празници!

Целият екип на Търговско-Промишлена Камара – Пловдив Ви пожелава Весело посрещане на Коледните и Новогодишните празници! Бъдете здрави и нека

Вижте повече >>