С възхода на бързата мода количеството произведени и изхвърлени дрехи рязко нараства. За да намали въздействието върху околната среда, ЕС се стреми да ограничи текстилните отпадъци и да удължи жизнения цикъл на текстилните изделия, както и да насърчи рециклирането. Това е част от плана за постигане на кръгова икономика до 2050 г.
Прекомерно потребление на природни ресурси
Производството на текстил изисква огромно количество вода и земя за отглеждане на памук и други влакна. За изработката на една памучна тениска са необходими около 2700 литра прясна вода – достатъчно за покриване на питейните нужди на човек за 2,5 години.
През 2020 г. текстилният сектор бе третият по големина източник на деградация на водата и използване на земята. Средно, за облекло и обувки за всеки гражданин на ЕС, са необходими 9 куб. м вода, 400 кв. м земя и 391 кг суровини.
Замърсяване на водите
Текстилното производство е отговорно за около 20% от световното замърсяване на чистата вода от боядисване и обработка на материали.
Освен това, едно пране на полиестерни дрехи може да освободи 700 000 микропластмасови влакна, които влизат в хранителната верига.
Основната част от микропластмасите от текстил се освобождава през първите няколко пранета. Бързата мода, с масово производство и ниски цени, допринася за увеличаване на този ефект.
Всяка година над половин милион тона микропластмаси от прането на синтетични продукти се натрупват на дъното на океаните. Замърсяването от производството на облекло също има тежки последици за здравето на местните общности, животните и екосистемите.
Емисии на парникови газове
Модната индустрия генерира около 10% от глобалните въглеродни емисии – повече от международните полети и корабоплаването, взети заедно.
Според Европейската агенция по околна среда, текстилните покупки в ЕС през 2020 г. са довели до 270 кг CO2 емисии на човек, или общо 121 милиона тона парникови газове.
Текстилни отпадъци и ниски нива на рециклиране
С увеличаването на бързата мода все повече дрехи се изхвърлят, вместо да се даряват. По-малко от половината употребявани дрехи се събират за повторна употреба или рециклиране, а само 1% се преработват в нов текстил. Причината е, че технологиите за рециклиране в нови влакна все още се развиват.
Европейците средно използват около 26 кг текстил годишно и изхвърлят около 11 кг. Повечето от тези отпадъци (87%) се изгарят или попадат на сметища.
Стратегия на ЕС за устойчив и кръгов текстил
През март 2022 г. Европейската комисия представи стратегия за текстил с цел продуктите да бъдат по-трайни, поправими, повторно използваеми и рециклируеми. Стратегията включва нови изисквания за екодизайн, дигитален продуктов паспорт и призив към компаниите да минимизират въглеродния и екологичния си отпечатък.
През юни 2023 г. Европейският парламент предложи по-строги мерки срещу прекомерното производство и потребление на текстил. Те включват:
- Уважение към човешките права, труда и околната среда при производството.
- Намаляване на опасните химикали в текстила.
- Разширена отговорност на производителите, които ще покриват разходите за събиране, сортиране и рециклиране на текстил.
Държавите от ЕС ще бъдат задължени да събират текстилните отпадъци отделно до 1 януари 2025 г.
Следващи стъпки
Преговорите със Съвета ще се водят от следващия Европейски парламент, който ще бъде избран на изборите през юни 2024 г.
Да подкрепим кръговата мода!
Тази стратегия цели не само намаляване на текстилните отпадъци, но и промяна в културата на потребление към по-устойчиви и отговорни избори.