Виртуалната валута Ripple поскъпна 10 пъти за последните две седмици

Точно преди една година – на 2 януари 2017-а, виртуалната валута Ripple (XRP) струваше по-малко от един цент. За да сме съвсем точни – 0.64 цента. Или с един долар тогава можеше да се купят цели 156 рипъла. Днес, 2 януари 2018 г., същото количество дигитални монети се търгува срещу повече 360 долара, тъй като единична цена е малко над 2.3 долара. С други думи, годишната доходност е 36 000%.
За сравнение – Bitcoin, към който предимно са насочени погледите, е поскъпнал “едва” с 1 378 процента през този период.
Какво става с Ripple
Дигиталната валута Ripple, или XRP, както е борсовата й котировка, съществува още от 2012 година. Интересното при нея е, че за разлика от повечето други цифрови пари като Bitcoin и Ethereum тя не може да се добива. Всичките възможни 100 млрд. единици XRP са предварително създадени и единственият начин да се сдобиете с тях е да си ги купите. Но все още в обръщение са около 38.7 млрд. от тях, тъй като разработчиците ги пускат на части.
Въпреки ограниченото предлагане цената на Ripple винаги досега е била много ниска. До май тази година валутата се продаваше срещу по-малко от един цент, след което за кратко стойността й се вдигна до 36 цента, а в следващите месеци до началото на декември варираше около 20 цента. Експлозията започна на 12 декември, като границата от 1 долар бе прескочена на 21, а нивото от 2 долара – на 30 декември.
По данни на coinmarketcap мрежата на Ripple вече е втората най-голяма по пазарна капитализация след тази на Bitcoin и върти над 89 млрд. долара.
Какво стои в основата на скока?
Големите предимства на американската платформа Ripple и нейната виртуална валута XRP са бързината на транзакциите и ниските разходи. Докато един превод на биткойни може да отнеме часове или дори дни, независимо от размера на таксата, която се плаща, с блокчейн технологията на рипъла всичко става за секунди и струва по-малко, отколкото стандартна банкова транзакция. Тестове между Испания и Мексико от средата на 2017 г. показаха, че за потвърждаване на плащането са необходими само няколко секунди, докато стандартният превод на пари отнема около четири дни.
Точно по тази причина на 15 декември миналата година банките в Япония и Южна Корея обявиха, че започват тестове за внедряване на такава система в разплащанията. Целта е да се постигне международен трансфер на средства в рамките на един и същ ден, като същевременно се намалят разходите с близо 30 процента.
Компанията SBI Ripple Asia, част от SBI Holdings, ще ръководи група от 61 японски банки, включително Sumitomo Mitsui Banking Corp. и Resona Bank, а базираният в Сеул доставчик на различни блокчейн решения DAYLI Intelligence поема водеща роля в южнокорейската страна.
В съобщението се казва още, че японските банки вече са разработили необходимите системи за комерсиализиране на базираните на блокчейн прехвърляния на пари. Трансграничните тестове ще се провеждат до 31 януари. Плановете са ако всичко върви добре, системата за плащанията чрез Ripple да започне да пренася първите реални суми между Япония и Южна Корея още през пролетта на 2018 г.

Източник: https://www.capital.bg

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Новини:

Весели празници!

Целият екип на Търговско-Промишлена Камара – Пловдив Ви пожелава Весело посрещане на Коледните и Новогодишните празници! Бъдете здрави и нека

Вижте повече >>