Прогнозите за значителен икономически растеж и рекордно ниска безработица стоят зад очакванията на финансовите директори в България компаниите им да подобрят представянето си през 2018 г. С това идва и сравнително по-големият апетит за поемане на умерен риск. Това показват резултатите от традиционното изследване на Deloitte за нагласите на бизнеса за предстоящата година. Проучването е проведено сред над 600 финансови мениджъри от 12 страни от Централна и Източна Европа, включително България, в края на миналата година. Като цяло в региона нагласите на бизнеса се подобряват, което се дължи главно на оптимизма за макроикономическите условия.
Икономически оптимизъм
Българските финансови директори имат най-оптимистични очаквания за растеж на БВП от мениджърите във всичките 12 държави, включени в изследването, като 54% от интервюираните очакват висок или много висок ръст (2.6% и повече) през 2018 г., а над 84% смятат, че той ще е над 2%. Оценките се подобряват за пета поредна година в резултат на ускоряващо се икономическо възстановяване в страната и еврозоната.
“Това се дължи частично на по-високия ръст, който имаме в България, на ниското ниво на безработица и на “урожая” от сравнително ниски лихви, които най-накрая достигнаха българския пазар и които отвързват до голяма степен ръцете за инвестиции”, коментира Александър Захариев от отдел “Финансово консултиране” на “Делойт България”, който е основният анализатор на данните за страната.
В резултат на очаквания икономически растеж 73% от запитаните мениджъри прогнозират, че безработицата ще намалее – тенденция, която се наблюдава от 2013 г. Въпреки че разходите за труд остават под средните за ЕС, практически всички финансови директори очакват те да се повишат, а близо 27% прогнозират значително покачване. Огромна част (79%) от директорите предвиждат инфлация през 2018 г., а 64% са на мнение, че лихвите ще останат без промяна.
Стабилна бизнес среда
Бизнес средата ще остане сравнително стабилна, но тя е компонентът, който финансовите директори не само в България, но и в ЦИЕ, виждат като най-притеснителен. “Това включва евентуално увеличение на лихвите, недостиг на квалифицирана работна ръка и риск от покачване на други разходи като наеми и транспорт, макар че вече има очакване тези рискове да бъдат митигирани с някаква форма на инвестиции в реорганизация, оптимизиране на финансовата структура и нови технологии”, посочи Захариев.
Финансовите мениджъри прогнозират увеличение на повечето разходни пера през 2018 г., като основната причина за притеснение са разходите за труд – 97% от запитаните смятат, че те ще се повишат. В същото време главното предизвикателство остава недостигът на квалифицирана работна ръка – 73% от директорите се притесняват от това. Повишаващите се разходи и пазарният натиск за намаляване на цените са следващите предизвикателства в списъка, но те не са така ясно изразени.
Въпреки че болшинството от запитаните (70%) казват, че не са склонни да поемат повече риск, 61% смятат, че сливанията и придобиванията през 2018 г. ще продължат. Според анализаторите това може да се дължи на факта, че 85% от интервюираните очакват по-високи приходи, а 55% са уверени, че банковото финансиране ще бъде привлекателно през тази година. Има промяна и в целта на сделките. “Вече не говорим за стандартните сливания и придобивания, които търсят форма на консолидация или синергия, а за много таргетирани сделки, които да дадат нов продукт, бранд, технология или ноу-хау, които автоматично да направят компаниите по-добри”, уточни Захариев.
Моята компания
Като цяло българските мениджъри са убедени в положителните финансови перспективи на компаниите си. Близо 85% са оптимисти, че приходите ще нараснат, а 15% от тях очакват значителен ръст, което се отразява и на прогнозите за увеличение на оперативните маржове (70%). По отношение на прогнозите си за финансово представяне българските директори отново са отличниците в региона. “Това може да се дължи на отличния ръст през 2017 г., на сравнително стабилната политическа и икономическа среда, както и на факта, че България, чисто като продуктивност, като капацитет е една от най-слабо развитите страни в ЦИЕ и съответно от ниска база потенциалът е най-висок”, коментира Захариев.
Над 60% от финансовите директори очакват капиталовите им разходи да нараснат, а едва 3% прогнозират спад. Това е тясно свързано с очаквания ръст на приходите, за което ще е необходим по-голям капацитет, както и с ръста на инфлацията и БВП.
Основното притеснение остава невъзможността на компаниите да си осигурят квалифицирана работна ръка, особено в технологиите. “Това ще изисква много повече ресурс, много повече “примамка” за тези хора и съответно това ще увеличи разходите на компаниите”, посочи Захариев. Именно прогнозите за по-високи разходи на всички нива са причината очакванията за по-добро финансово представяне да не водят до промяна в стратегиите на компаниите в посока диверсификация. Като основно средство за борба с нарастващите разходи финансовите директори виждат инвестициите в нови технологии и хора, които да оптимизират процесите и да повишат ефективността.
Източник: www.capital.bg