“Биомашиностроене”, която е една от най-големите европейски производители на топлообменници и съдове за химическата, хранителната и фармацевтичната индустрия, започва шестгодишна инвестиционна програма за 10 млн. евро. Целта й е да се удвоят производството и приходите.
През миналата година пловдивската компания е произвела и почти изцяло изнесла продукция за 22 млн. лева, а според нейния основен акционер и изпълнителен директор Ангел Джумеров целта е производството да достигне 50 млн. лв. към 2022 г. Инвестиционната програма съдържа седем взаимно свързани проекта, първият от които вече е осъществен. Преди година компанията купи 45 декара земя до сегашното си производствено предприятие, което е на изхода на Пловдив по пътя за магистралата към София.
Създаден е един урегулиран поземлен имот, в който през тази година започва строителство върху площ от 32 декара. “Там ще има две логистични площадки с кранове, както и две производствени халета, всяко едно от които с площ 3000 квадратни метра. Върху тази земя ще съсредоточим част от нашето производство и логистичната ни дейност. Преценили сме, че новата складова площадка трябва да бъде около 5 пъти по-голяма от сегашната. Ще построим и 2 нови халета за краен монтаж и опаковка на изделията ни”, разказа за “Капитал” инвестиционните си планове Ангел Джумеров.
Финансиране с печалбата
Инвестиционните темпове на “Биомашиностроене” са изцяло съобразени с печалбите на предприятието, тъй като те ще са единственият източник за финансиране на проекта. През 2015 и 2016 г. нетната печалба е малко над 2 млн. лв., а през миналата почти 3 млн. лева. Разчетите на собственика са, че в следващите години компанията ще постига печалба, равна на тази от 2017 г.
Инвестицията включва и покупка на нови металообработващи машини, които ще удвоят производителността и качеството на готовия продукт. В общия инвестиционен проект най-много средства са заделени за строителството на сградите, като ще се строят халета със железобетонни и метални конструкции. Машините са на второ място в инвестиционна тежест на проекта. Земята е относително най-ниският инвестиционен разход. “Инвестиционните ни усилия крият и рискове, но ние управляваме бизнеса си много внимателно, преценили сме инвестиционния темп и сме го съобразили с възможностите на компанията. Управляваме инвестиционния риск така, че ако се случи нещо непредвидено, това да не ни донесе непоправими щати. И най-важното: успоредно с инвестициите производството ни трябва да продължава да се увеличава, за да носи печалба, която да инвестираме. Моята оценка на риска, който поемаме с новата инвестиция, е, че най-лошото, което може да ни се случи, е да се забавим. Но не и да прекрати инвестиционната ни програма”, коментира Ангел Джумеров.
Нови работни места
Работните места, които ще бъдат разкрити в следващите 5-6 години, са между 60 и 100, така че общият брой на заетите няма да надхвърля 350 души. В момента “Биомашиностроене” е средно предприятие с персонал от 240 души. Мениджърският екип е амбициран за нуждите на инвестицията да обучи нови работници в собствен център за кадри, който ще се изгражда през 2018 г. В него ще обучават специалисти по обработка на метали – шлосери, заварчици, стругаро-фрезисти, монтажници. Компанията планира да привлече работници от региона на Пловдив, но също така от Молдова и Украйна. Става дума за етнически българи, които сега изпълняват проекти в чужбина, обучени са по фирмените стандарти за качество и имат желания да работят у нас.
“Ако държавата иска да подкрепи бизнеса, приемането на чуждестранни работници трябва да бъде облекчено. В Западна Европа това е отработен процес и тези държави имат много опит. В България като че ли имаме някакви страхове, юридическите и административни пречки са големи. Надявам се държавата да отвори пазара на труда и да повиши конкуренцията в него”, коментира Джумеров.
Част от инвестициите са заделени за квалификацията на работната сила за обучение на работници и особено за квалификацията на мениджърския екип. Системата на заплащане на труда в “Биомашиностроене” е такава, че размерът на работната заплата зависи и от притежаваната квалификация. Заплащането в компанията е около 2 пъти повече, отколкото е от средната работна заплата в Пловдив и достига 1400 лева с тенденция за растеж, посочват от ръководството.
Пазарите на “Биомашиностроене” са основно в Европа и Близкия изток, където реализира 95% от продукцията си. Освен това изпълнява проекти в Северна и Южна Америка и Нова Зеландия. Фирмата е доставчик на най-големите инженерингови компании в света и на най-големите крайни клиенти в света в хранителната и фармацевтичните индустрии.
“Доставяме оборудване на петте най-големи инженерингови компании за хранително оборудване: GEA, Tetra Pak, Alfa Laval, ESPX, Ciyman, както и на най-големи компании в света, които са крайни клиенти: Nestle, PepsiCo, Koka Kola, Danonе. Доставяме им оборудване директно без посредници”, обяснява изпълнителният директор на фирмата. Според него компанията има 2-3 пъти повече поръчки, отколкото реално е в състояние да изпълни. “Разликата между европейските фирми от нашия бранш и “Биомашиностроене” е, че при нас на входа влиза метал, а на изхода излиза крайно изделие. Ние произвеждаме цели машини и съдове, докато европейските компании от нашия мащаб предпочитат да сглобяват”, казва той.
Компанията е акционерно дружество с основен капитал от 1 249 692 лева. Той е разпределен в 104 141 акции с номинал 12 лева всяка. Основен акционер и изпълнителен директор е Ангел Джумеров. На ключови позиции в мениджърския екип работят и двете му дъщери.
Източник: www.capital.bg